DRUHÁ ČÁST - PROJEV A. BABIŠE

29. května 2016 v 8:05 | James Macik

Druhá část ....................................... Andrej Babiš kausa
.........je nepříjemně stejná
jako Barákova kauza, - za komunistů.
Pokračování minulého článku. Musím však uvést Babišův projev téměř celý, a dovolím si vypíchnout některé ty prohřešky, kterých se vladaři minule dopustili. Není mou vinou, že to vydá na tolik stránek. Obyčejný lid a všichni, kteří mají starost se stavem tohoto státu, by toto měli vydat zlatým písmem a hlavně se poučit, jak tito vladaři nás tunelují a bezostyšně kradou. Vždyť toto přednesl ve sněmu místopředseda vlády - a to není rozhodně žádný blbec, na rozdíl od těch, o kterých tak naléhavě mluví. Že ano pane Sobotko, Dienstbiere, Bendle, Kralousku, Schwanco a něco pár stovek sluníčkářů, kteří nevidí obyčejnému lidu do huby a nevědí, co všechno oni musí spolknout. Je to hrůza - a ten projev prosím zlatým písmem, a knižně. Obyčejný lid by měl tento neúplný výklad doplnit a s tím, že už konečně vezmou cep, a tu slámu čistě vymlátí.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Pan Babiš: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážené dámy a pánové, hlavně k vám dneska budu mluvit. Doufám, že občané, naši voliči se dívají dneska na naši sněmovnu. Já jsem strašně rád, že tady můžu vystoupit a vysvětlit všechny okolnosti této bezprecedentní masivní manipulativní pečlivě naplánované a načasované kampaně kolem Čapího hnízda, která má jediný cíl. Abych skončil ve vládě, a vůbec abych skončil v české politice. Za tyto dva roky totiž už pochopila i ta zdejší tradiční politická nomenklatura, že já nelžu, nekradu, nejdu nikomu na ruku (Pokřik a smích vpravo.) a nikdo mě nemůže zkorumpovat. Ani hazardní lobby, pane Kalousku prostřednictvím paní předsedající. Uvidíme, jak budete hlasovat. Už se to blíží. To je důvod, proč tu nyní máme tuto pseudokauzu Čapí hnízdo, která vám najednou tak vadí. 8 let uplynulo.
A v tomto ohledu bych strašně chtěl poděkovat všem voličům, občanům. Tolik mailů a SMS jsem dostal těsně po volbách v říjnu 2013, kdy jsme uspěli. A nesmírně si toho vážím a děkuji vám. Vycházím i z toho, že mnohým lidem dochází, jakým způsobem jsou u nás některá média zmanipulována. Jak vytrhují informace z kontextu, jak spekulují a lžou. (Potlesk vpravo.)
A o tom všem bych chtěl tady dnes mluvit. Jak jsem vstoupil do politiky, začaly kampaně. Nejdřív StB začala před parlamentními volbami. Mohu jenom znovu prohlásit, že jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, a že jsem uspěl žalobou u bratislavského soudu. (Potlesk vpravo.) A že mě StB vyslýchala kvůli syrským fosfátům. Ano. Kvůli syrským fosfátům, protože Sýrie neměla peníze za tanky, které tam dodávala Hálova rodina pana Kalouska, přítele Asadovy rodiny, který vyvraždil desetitisíce lidí. Další kampaň byla biopaliva. Podpora biopaliv byla zavedena v ČR na základě závazku ČR, který vychází ze směrnice Evropské unie z roku 2003.
Ať se nám to líbí nebo nelíbí, je to závazné. A já jsem biopaliva nevymyslel. Vymyslela je EU na základě studie Goldman Sachs. V Goldman Sachs říkali, že barel ropy bude stát 200 dolarů. No nějak se netrefili. Jistě si všichni vzpomínáte na lživou kampaň z léta minulého roku. Lež o tom, že já na biopalivech dostávám pět miliard a další podobné nesmysly. To je sprostá lež, kterou Kalousek opakoval stokrát. Je to lež, protože výrobci biopaliv dotace nedostávají. Ty dostávají spotřebitelé. To znamená každý, kdo tankuje na čerpací stanici. Rád bych připomněl, že první víceletý program podpory uplatnění biopaliv v dopravě byl schválen 25. února 2008. A to pravicovou vládou pánů Topolánka a Kalouska. Naše koaliční vláda schválila pouze prodloužení tohoto programu na roky 2015 a (až?) 2020. A to s pozitivním dopadem do státního rozpočtu, kdy náklady na biopaliva v roce 2014 byly 2,2 miliardy korun a v roce 2015 klesly na 2 miliardy korun a v roce 2016 změna legislativy znamená faktické ukončení prodeje podporovaných biopaliv a náklad státu dosahuje desítky tisíc korun. Takže dneska se už žádná vysoko obsahová biopaliva neprodávají a to díky nízké ceně ropy.

Střet zájmů. Další z vykonstruovaných kampaní je kampaň o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám. (Bouřlivý potlesk od pravicových poslanců.) Já jsem do politiky nechtěl. (Opět bouřlivý potlesk a smích zprava.) Vy jste mě zplodili. (Opět smích od poslanců ODS a TOP 09.) ODS a zkorumpovaný Kalousek, symbol korupce.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane ministře, prosím, abychom nesklouzávali do osobních útoků.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Jo, omlouvám se. Moje činnost v politice má na moje firmy jenom negativní dopad. Příští rok oslaví Kostelecké uzeniny sto let. A za 99 let se v jejich výrobcích nenašla jehla a za poslední měsíc dvakrát. To je zajímavé, asi není - (Opět smích v poslaneckých lavicích.) Podle mých firem - doufejme, že vám ten smích vydrží až do konce. Podíl mých firem na obchodu se státem je zanedbatelných 1,7 %. Chovám se při hlasování na vládě a ve Sněmovně a na Ministerstvu financí striktně podle zákona o střetu zájmů. Přesto jsem neustále napadán za to, že moje firmy soutěží hlavně u Lesů České republiky, jejichž výběrová řízení jsou podle žebříčku sdružení EconLab při Univerzitě Karlově hodnocena jako vůbec nejvíce transparentní výběrová řízení v této zemi. Minule se pan ministr Jurečka s tím chlubil a já myslím, že má pravdu. Stejně byla hodnocena výběrová řízení u státního podniku Čepro. Společnost Uniles, která je součástí koncernu Agrofert, provádí pro státní lesy těžební práce a zpracovává dřevo. V roce 2014 získala tato společnost z celkových 33 zakázek Lesů České republiky pouze osm zakázek. O rok později vyhlašovaly Lesy České republiky dvě výběrová řízení. V prvním získal Uniles 12 z celkových 57 zakázek a v druhém tendru u deseti zakázek neuspěl ani jednou. Chvála bohu. Soutěží se jenom o cenu a soutěží desítky firem. Takže celkově v tendrech Lesů České republiky v letech 2014 a 2015 získala společnost Uniles o 25 % lesních ploch méně než před mým vstupem do politiky a menší má i objem tržeb z těžby.
Pojďme na dotace. Prosím vás, kdo vymyslel dotace? Přece EU. Ne, Kalousek ne, Evropská unie. (Potlesk z řad poslanců TOP 09 a ODS.) Kalousek fungoval tak, že nám je zastavili, ale k tomu se dostanu. Ale já s tím nemám problém, nechť zruší všechny dotace. My jsme podepsali nějakou dohodu s EU a do této země nateklo 540 miliard. Takže ODS začala tvrdit, že dostávám víc dotací, než kolik odvádím na daních. Účelově odstranila odvody na sociální pojištění a na zdravotní pojištění a také v rámci systému zdravotního pojištění.

A jak je známo, hlavním zdrojem peněz pro vyplácení důchodů, páni důchodci, jsou přece odvody na sociální pojištění. A ze zdravotního pojištění jsou zdrojem na peníze pro platy lékařů, sestřiček a zdravotního personálu. Jsou tedy příjmem veřejných rozpočtů. ODS to dobře ví, ale účelově lže. Za posledních devět let odvedly moje firmy do veřejných rozpočtů částku 19,66 mld. korun a na dotacích z českého státního rozpočtu za stejné období devíti let obdržely 1,89. Takže méně než desetinu, tak už nelžete, že dostává moje firma více dotací, než odvádí.
Do rozpočtu EU odvedly moje firmy za posledních devět let 15,88 mld. korun a obdržely 4,28 mld. korun. Celkově tedy za devět let moje firmy odvedly do evropských rozpočtů včetně rozpočtu ČR 35,54 mld. korun a obdržely 6,17. Což je téměř šestkrát méně.
Ale co je vůbec nejdůležitější. Všechny moje firmy dostávají dotace podle stejných pravidel jako každé jiné české firmy v chemii, potravinářství, dřevařství nebo jiných oborech, ve kterých moje firmy podnikají. Stejné je to v dotacích v zemědělství. Moje firmy dostávají dotace na hektar stejnou částku jako každý český zemědělec. V roce 2015 to bylo cca 5 700 korun na hektar a stejně dostávají dotaci na každou krávu, mléčnou, masnou, na každé kuře a prase, takže se to dá přesně spočítat. Kontroluje to EU. Moje firmy nejsou upřednostňovány, hrají podle stejných pravidel. Naopak dostávají o 5 % méně než podniky do 1 100 hektarů. To je pravda.

Když skončila kampaň ODS o střetu zájmů, začala pro změnu kampaň proti mé osobě návrhem TOP 09, podle kterého by se firmy, ve kterých vlastní ministr české vlády více než 10 %, nemohly účastnit státních zakázek. Zároveň byl připraven návrh, podle kterého ministr české vlády nemůže vlastnit ve firmě více než 40 %. Určitě vnímáte, že TOP 09 a ODS nemají jiný program než útoky a kampaně proti mně a našemu hnutí ANO. Toto je navíc bezprecedentní útok na všechny podnikatele a živnostníky v ČR, kteří by se chtěli účastnit věcí veřejných a věnovat čas a energii práci pro naši zemi. Útok profesionálních politiků, kteří nikdy transparentně nepodnikali, nezaměstnávali lidi a neměli za ně zodpovědnost. Výsledkem může být jen to, že lidem, kteří celý život tvrdě pracovali, aby realizovali smysl svého života a předali své dílo svým dětem, je zamezeno se podílet na veřejném životě ve prospěch všech občanů. Přitom všude na světě je trend opačný. V Americe máme ve finále Donalda Trumpa. V Americe byl nejúspěšnější starosta New Yorku podnikatel Michael Bloomberg, kterého jsem potkal minulý rok ve Francii a ten má dokonce zpravodajské televize. Ve Francii je dnes nejpopulárnější politik Emmanuel Macron. A i v dalších evropských státech se objevuje v politice stále více lidí, kteří v životě již něco dokázali a svoje zkušenosti a znalosti mohou a umějí zúročit v práci pro stát. Samozřejmě, že takoví lidé jsou hrozbou těm, kteří v životě sami nic nedokázali a živí se jen politikou.
Jsem překvapen, že i když naše koaliční vláda je po dvouletém vládnutí jednou z nejúspěšnějších vlád v historii naší země, moji koaliční partneři spolupracují s opozicí v přijímání antibabišovských zákonů, což mě upřímně mrzí. Chápu, že pro mnohé politiky je Agrofert trnem v oku, něco, co nedokáží ani pochopit, a tak mají snahu to buď zpochybnit, nebo zničit. Avšak já v tomto ohledu musím říci, že zatímco ostatní velké firmy mají svá sídla v daňových rájích, Agrofert sídlí v ČR a také zde platí daně. Za 23 let jsem vybudoval firmu, která má dnes přibližně 35 tisíc zaměstnanců a 205 firem u nás i v zahraničí. Za rok 2015 má nekonsolidovaný obrat 231,5 mld. korun a co je důležité, celý holding má transparentní strukturu a nemá žádné offshore společnosti.
Také jako jedna z mála českých firem dostává dividendy od svých zahraničních dceřiných společností. Od roku 2006 do roku 2015, tedy za 10 let, obdržel Agrofert ze zahraničí, když peníze přišly do České republiky, 22,9 mld. korun dividend. To jsou peníze, které naše firmy v zahraničí vydělaly, a my jsme ty peníze vzali do České republiky. Pro ilustraci uvádím, že do České republiky přišlo za stejné období celkem 83 mld. korun dividend, to znamená, že firmy Agrofertu se na tomto čísle podílí více než čtvrtinou, 26,6 %.
Firmy Agrofertu na rozdíl od jiných nevyvádí peníze ven, jako jiné korporace, ale naopak je přináší ze zahraničí zpět do České republiky, investují zde a zaměstnávají další občany. A to v době, kdy opačným směrem, tedy z České republiky do zahraničí, odteklo za stejnou dobu, to znamená 10 let, 1927 mld. korun, 1927 mld. korun. Ale není to nelegální. My jsme chtěli, aby tady zahraniční firmy investovaly, a když zaplatí korporátní daň, tak samozřejmě mají právo si vzít tu dividendu. A pokud bychom na tom něco měnili, tak samozřejmě bychom ohrozili další investice zahraničních firem v Čechách.

Jiná věc je samozřejmě, že finanční správa se soustředí na daňový základ, který tyto firmy vykazují, aby skutečně nesnižovaly uměle daně u nás. Bylo by zajímavé vědět, kolik z této částky, z těch 1927 mld. za 10 let, skončilo na účtech offshorových společností, z nichž přibližně 15 tisíc patří českým akcionářům. Už taková majetková struktura vyjadřuje určitý vztah těchto lidí vůči naší zemi. Mimochodem zajímavé by bylo vědět, kolik z těchto offshorových firem vlastní bývalí nebo stávající politici, a kolik z nich jsou takzvaní solární baroni.
Rád bych ještě řekl pár vět, když už je zpochybňováno moje podnikání, ke své nadaci, která se věnuje zejména podpoře rodičů samoživitelů v nouzi. I můj ministerský plat posílám na program samoživitelky. Nadace nadále pomáhá handicapovaným dětem, seniorům, studentům ze sociálně slabých rodin, a pak také dobrovolným profesionálním hasičům. V projektu Sportovní centra nadace Agrofert sportuje po celé republice více než 1300 dětí, které si mohou vybrat ze široké nabídky sportů. Nadace od svého založení rozdala 88 milionů korun a na rok 2016 navýšila svůj rozpočet z původních 56 mil. korun na 106 mil. korun, které budou rozděleny jak mezi neziskové organizace, tak mezi individuální žadatele. Navýšení rozpočtu bylo mou reakcí na výzvu novinářky Kubátové z Mladé Fronty Dnes, abych vrátil dotaci. Ale já jsem žádnou dotaci nedostal. Dotace byla poskytnuta podle pravidel, proto já nemám co vracet. Nikomu nevznikla žádná škoda. Nicméně abych ukázal lidem, že mi skutečně nejde o peníze, protože jak je známo, i když to nerad říkám, jsem miliardář (Projevy veselí a slabý potlesk zprava.), navýšil jsem rozpočet nadace právě o těch 50 mil.

Teď bych chtěl říct pár slov ke své práci v naší koaliční vládě. V koaliční vládě, která je, myslím si, velice úspěšná. Chtěl jsem, a doufám, že se na mě dívá pan Martin Jaroš, který na Facebooku oprávněně kritizoval, že co se vlastně v Čechách děje, proč se tady bavíme o Čapím hnízdě. Já bych byl strašně rád, kdyby si to vyslechl, a aby přišel a angažoval se v politice, protože netuší, jak to funguje v politice, netuší, jak to funguje na ministerstvech. Je třeba si to vyzkoušet. Nepochybuji o tom, že by si mnozí ze srdce přáli, aby pseudokauza o Čapím hnízdě zastínila výsledky mé práce na Ministerstvu financí. Výčet všech výsledků resortu by zabral několik hodin, takže stručně připomenu alespoň ty nejvýznamnější. Od svého nástupu do funkce jsem dvakrát snížil deficit státního rozpočtu, a to v roce 2014 ze 112 mld. na 77,8 mld., v roce 2015 plánovaných 100 mld. na 62,8 mld. s cílem mít vyrovnaný rozpočet ve střednědobém horizontu.
Velmi důležité je říci, že nezlepšujeme výsledky hospodaření státu za cenu zvyšování daní a škrcení ekonomiky, a děláme to při rekordních investicích, které jen v roce 2014 dosáhly 112 mld., a v roce 2015 dosáhly naprosto historické výše 176 mld. s meziročním nárůstem téměř 65 mld. Tudíž kdybychom nenavýšili investice, měli bychom dokonce za rok 2015 vyrovnaný rozpočet.
Je potřeba také říci, že naše koaliční vláda snižuje daně, ať už formou nižší DPH, vyšším daňovým zvýhodněním na děti, zavedením školkovného nebo vrácením slevy pro pracující důchodce. Za minulý rok to bylo 22,5 mld. Zlepšujeme stav státní pokladny, zvyšujeme platy ve veřejné správě, a to policistům, hasičům, učitelům, vojákům a dalším. Navyšujeme důchody, které Kalousek zmrazil. I díky této práci se Česká republika svou výší dluhu stále může řadit mezi nejméně zadlužené země Evropské unie,přičemž my chceme tento trend udržet, a již druhý rok po sobě se nám to daří. Takže zatímco v roce 2013 byl státní dluh 41,3 % HDP, v roce 2014 už jen 39 % HDP, a loni poklesl na 37,3 % HDP. Pro porovnání, Řecko má 176 nebo Itálie 136, nebo Francie 100. My jsme jedna z nejméně zadlužených zemí Evropské unie, a to je skvělé. Od mého nástupu na ministerstvo se podařilo z dluhu umazat 4 procentní body. To představuje absolutní pokles o 10,4 mld. korun. A kdo nás tu nejvíc zadlužil v minulosti? No pan nejlepší ministr financí Kalousek. 670 mld. nás zadlužil, když byl ministrem. Je to spočítáno na den.

Ano, stále si stojím za tím, že lze Ministerstvo financí řídit jako firmu. Díky tomu jsme také od roku 2014 na úrokových výdajích za státní dluh uspořili bezmála 8 mld., a na finančních operacích jsme ke včerejšímu dni vydělali do státního rozpočtu celkem 920 mil. korun. Dále Ministerstvo financí v lednu 2015 začalo jako první české ministerstvo v historii zveřejňovat podrobná data o svém hospodaření ve formě otevřených dat, a to navíc v přehledné a uživatelsky přívětivé aplikaci SUPERVISOR, která byla mimochodem fondem Otakara Motejla oceněna jako nejlepší aplikace založená nad otevřenými daty vůbec. Nečekali jsme, až nás k tomu donutí registr smluv.
Poprvé v historii této země jsme také zmapovali veškerý její majetek ve formě mapy majetku státu, která obsahuje neuvěřitelných 1,6 mil. položek. Zjistili jsme díky tomu přes 25 tis. bezprizorných nemovitostí, které byly zapsány na neexistující zaniklé státní instituce. Nemovitosti byly zapsány na 1906 státních subjektů, z nichž bylo přes 1300 neexistujících nebo v likvidaci.
V roli ministra plním své sliby. Jedním z nich byl i ten, že nebudu navyšovat daně, a že je efektivně vyberu. Proto jsme prosadili daňovou kobru, která státnímu rozpočtu zachránila více než 4,1 mld. korun. Zavedli jsme kontrolní hlášení na DPH, prosadili Elektronickou evidenci tržeb, která je jedním z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky.

Jako první ministr financí prosazuji moderní regulaci hazardu po vzoru nejvyspělejších zemí západní Evropy. Posílili jsme personálně dlouhodobě oslabované kontrolní a vymáhající agendy finanční správy. Praha přestala být daňovým rájem. Tady chodila kontrola jednou za 200 let, vážení. Našli jsme v OFFICE HOUSE paní v malé místnosti, kde bylo registrováno 1600 firem.
Ve srovnání s rokem 2013 jsme tak na daňových příjmech a odvodech vybrali do roku 2015 o 117,7 mld. korun více. Znovu opakuji, o 117,7 mld. korun více. Vy jste se mi vysmívali, že vybereme stovky miliard, a my je vybíráme. Do konce roku 2017 budeme na 200. A není to málo peněz, kdybychom je dali jenom na důchody, můžeme měsíčně přidat každému důchodci 820 korun.
Kdybychom je dali na dálnice, postavíme 400 km nových dálnic. Kdybychom je dali učitelům, zvýšíme jejich výplatu o 12 tisíc. Bohužel zanedbaných a podfinancovaných oblastí bylo v České republice zanecháno tolik, že jejich náprava je postupná a není otázkou jednoho funkčního období vlády.
Dnes je tu svolána mimořádná schůze Sněmovny kvůli pseudokauze, která se navíc měla odehrát přes 8 lety, tedy dávno před tím, než jsem vstoupil do politiky. A já se ptám: Je tohle skutečně něco, kvůli čemu by měla mimořádně zasedat Sněmovna? Včera jsme byli svědkem hrozné tragedie v Bruselu. Dneska vidíme, že evropští politici nezvládli migraci ani integraci migrantů, že lhali, že dneska největší problém jsou pravděpodobně ty no-go zóny, ti původní migranti, a nechtěli to přiznat. Ovlivňovali média, aby o tom nemluvila. A to je velký problém. A impotence některých evropských politiků je hrozná. Nechtějí si přiznat tu ... (nedořečeno), nechtějí, protože pravděpodobně někteří ti migranti jsou jejich voliči. A nečeká nás ani nic dobrého.
Takže já si nepamatuji, a studoval jsem to, nevím, jestli prostřednictvím pana - tedy paní předsedající, Marek Benda. To je legenda této Sněmovny, 24 let tady sedí. To je neuvěřitelné! Jak jste to dokázal? Já jsem ta dva roky a mám... (nedořečeno), 24 let tady jste, pane Benda, 24! Neuvěřitelné! (Opravován z řad ODS výkřiky: Bendo.) Bendo! Ale Benda - legenda se dobře rýmuje. Vím, paní .... (nesrozumitelné) říkala, že mám říkat Bendo. Ale říkám Benda - legenda.

Takže já se - vždycky byla svolávána schůze opozicí. Sociální demokracie svolala tolik schůzí, a vždycky jste to zamázli, když jste byli ve vládě! Tak proč ODS a TOP 09 svolala mimořádnou schůzi? To se za 26 let budování kapitalismu v Čechách neobjevily důležitější kauzy? Proč svoláváte schůzi ke kauze, která vznikla na základě sérií anonymních oznámení do Bruselu a na Policii České republiky! Věc, kterou rozpoutala novinářka, která má víc informací z Bezpečnostní rady státu o kauze Libanon, než já. Nebo její členové. (Ohlas v sále.) Která spekuluje, že údajné výkupné, o kterém nic nevím, bylo předmětem rozkrádání! Která ví, koho policie v rámci pseudokauzy Čapí hnízdo bude zvát na výslechy! Moji rodinu? Ona to ví? Živý spis. Jak to ví, ta paní? Ona má informace ze živého spisu. Ona pravděpodobně už ví, na jak dlouho mě zavřou, už píšou - 10 let, 15 let. A proč by mě měli zavírat, když jsem nic neudělal!
Já vím, že tady štvu plno lidí, vím, že by vám to udělalo radost. A řekněte mi, kdo tu mega kampaň platí! Dneska ti čápi - já jsem nestihl se s nimi ofotit, to organizoval Bursík, nebo ten - jak se jmenuje, nebudu to říkat. (Výkřik z řad koalice.) Ne, ten... (Výkřik z pravé strany sálu: Kalousek) ...parchant a psychopat, ale já se s ním soudím, nebudu říkat jeho jméno. (Pobavení v sále.) Ptejte se, mega kampaň, kdo to platí. Já bych chtěl tomu, kdo to platí, poděkovat jménem Farmy Čapí hnízdo, protože takovou kampaň, kdyby chtěla farma dělat, tak vyjde na 300 milionů! Takže my vám děkujeme. (Potlesk z řad ANO.) A chtěl bych všechny lidi pozvat. (Vztahuje ruku k televizní kameře.) Přijďte se podívat na farmu a přesvědčte se, jak to je. (Šum v sále.)

Takže, pane Bendo, prostřednictvím paní předsedající, vy tady sedíte 24 let, tak já se ptám, co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země. Já jsem vždy říkal o vašem zakladateli ODS panu Klausovi, od kupónky po amnestii: Nejdřív jste to nechali vašimi kumpány rozkrást, a potom to váš zakladatel zkorumpovanou amnestií, kterou prominul, odpustil. Vy jste tady řešili kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého. Ty nás stály 100 miliard. IPB - vždyť tam seděl ten Vaigl, však ODS ovládala IPB. Státní banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA, kde jste to rozkradli po druhé. A co lehké topné oleje. A konkurs Chemapolu. A Agrobanka za 50 miliard. A Bohemia za 20. A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku. Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!


ČKA nás stála 230 (236?) miliard. IPB měla 270 miliard špatných úvěrů. A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro. Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda. Ne, vy jste udělali největší ostudu. Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty nastrčených firem a které vybírali bílí koně v hotovosti. A ještě jsme zapomněli na to, že nám v roce 2012 Brusel, když byl pan Kalousek ministr financí, kvůli korupci zastavil veškeré čerpání evropských fondů. Takže největší ostudou v Bruselu jste byli vy.A co nám ten Brusel řekl? Špatná kontrola. Brusel vytkl - 15. 3. 2012 - premiér české vlády Nečas oficiálně potvrdil, že Česko má velké potíže s čerpáním peněz z Evropské unie. Zároveň potvrdil, že vláda dostala od Evropské komise varovný dopis, v němž mimo jiné stojí, že hlavním důvodem pozastavení plateb z evropských fondů je fungování auditního systému. Div se světe! A kdo byl ministr financí? No - nejlepší ministr financí za historie této země, který nás zadlužil o 670 - Miroslav Kalousek.

Pozastavení plateb z evropských fondů v rámci systému operačních programů rozpoutalo na politické scéně spor o to, kdo může za zavedení kritizovaného auditního systému pro čerpání fondů EU. Nečas a Kalousek tvrdili, že auditní systém vznikl za Sobotky, ale ten ve Sněmovně kontroval, že je to lež, že je to chyba TOP 09, ODS. Pravdu měl Sobotka, protože v době, kdy tam byl, ještě EU neměla k auditu fondů metodiku. Takže pan Nečas lhal a Sobotka to řekl ve Sněmovně, a měl pravdu.
Potom nám vytýkali zbytečné plýtvání. Komisařům vadilo, že české úřady plýtvají a příliš často si totiž pořizují služby od externích firem, outsorcing. To jsem zrušil, externí právníky. A přesto si je můžou zajistit vlastními silami. Ano, ministerstvo - pod mým vedením jsme vyhráli arbitráž za 800 milionů. Naše mladá právnička! Bez externistů. Dochází tak zbytečně k tomu, že úřad má odborníky na čerpání dotací z EU, ale přesto se obrací ještě na firmy, které se zabývají tímtéž.

Brusel rovněž upozornil na divokou personální politiku. Operační programy, které rozhodují o rozdělování eurodotací, často střídají manažery, a to vede k chaosu při přípravě projektů. Příkladem bylo ministerstvo školství a jeho program Vzdělávání pro konkurenceschopnost za působení nejlepšího ministra školství, jak říkal váš zakladatel, Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Takže tolik byl Brusel.
Samostatnou kapitolu pak tvoří velká privatizace a následně osud klíčových státních podniků, které byly mnohdy pod neprůhlednou vlastnickou strukturou vytunelovány, zkrachovaly a zanechaly dluhy ve výši celkem stovek miliard a zcela zdevastovaný a nepoužitelný majetek.
Pojďme se teďka podívat na Českou exportní banku. To je další Topolánkovo a Kalouskovo dílo. A to je problém, velký problém. My jsme ho zdědili po vás.V pátek byl u mě ministr zemědělství pan Jurečka a chtěl peníze pro zemědělce. Ale naše vládní rozpočtová rezerva díky tomu dědictví, které vy jste udělali, pokud budeme muset ještě zaplatit České exportní bance, tak je už dost vyčerpaná.
T
akže my jsme přišli v lednu 2014 a Česká exportní banka byla co? To nebyla efektivní podpora exportu. To bylo rozdávání úvěrů pro spřízněné firmy Topolánkovy a Nečasovy vlády. Tyto praktiky vyústily až v zásah policie přímo v bance. Protikorupční policie si z České exportní banky a přidružené státní pojišťovny EGAP v lednu 2014 odnesla 16 podezřelých úvěrových smluv. Taktéž NKÚ, Národní (správně Nejvyšší) kontrolní úřad, krátce po kontrole v bance v tom období zjistil, že 8 miliard Kč odešlo z účtu banky na účty různých projektů na Ukrajině a v Rusku v rozporu s vnitřními předpisy banky. A dědictví období rozdávání exportních úvěrů, když byl strážcem kasy samozřejmě pan Kalousek - téměř zdvojnásobená úvěrová angažovanost banky.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Těch hříchů je tolik, že projev se musí rozdělit a dokončení je v třetí části.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama